Uniformy medyczne – jak pacjenci postrzegają personel medyczny na podstawie ubioru?

2019-12-05
Uniformy medyczne – jak pacjenci postrzegają personel medyczny na podstawie ubioru?

Uniformy medyczne są dość specyficznym rodzajem odzieży roboczej używanej przez pracowników służby zdrowia. Pełnią one nie tylko funkcję ochronną, ale także i estetyczną oraz psychologiczną. Odpowiedni fason i barwa stroju medycznego mają ogromny wpływ na to, jak lekarze czy pielęgniarki są postrzegani przez pacjentów. Odpowiednia kolorystyka uniformów wpływa również na nastrój chorych, ich samopoczucie oraz nastawienie do leczenia. Można więc dopasować ochronną odzież medyczną na poszczególnych specjalizacji personelu służby zdrowia.

Uniform medyczny dla lekarzy

W większości placówek medycznych, pomimo upływu lat, biały fartuch medyczny jest najczęściej wybierany spośród dostępnych rodzajów odzieży ochronnej. Jest on najbardziej popularny wśród lekarzy, gdyż zawsze jest on modny i uniwersalny. Można nosić go we wszystkich placówkach medycznych oraz jest najlepiej rozpoznawalny przez pacjentów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele fasonów fartuchów laboratoryjnych, lekarskich, zarówno damskich, jak i męskich, które dzięki oryginalnym wykończeniem, a także dodatkami gwarantują zawsze profesjonalny, elegancki oraz nowoczesny wygląd.

Uniformy medyczne – jak pacjenci postrzegają personel medyczny na podstawie ubioru?

Ubranie ochronne dla chirurgów

W przypadku personelu oddziału chirurgicznego coraz częściej dominuje odzież robocza w kolorze niebieskim. Barwa ta nie bez przyczyny zagościła w garderobie szpitalnej chirurgów. Jest ona kolorem umysłu i symbolem intelektu. Przeważnie noszą ją osoby skrupulatne oraz spostrzegawcze. Uniformy medyczne w odcieniach błękitu, granatu, lazuru przeznaczone są dla profesjonalistów, którym gwarantują dobrą prezencję. Barwy te dodają wiarygodności, wzmacniają autorytet lekarza, oznajmiają dobrą komunikację, a także działają kojąco na pacjenta oraz wzbudzają jego zaufanie.

Odzież robocza dla rehabilitantów

Wielu ludziom doskwierają różne dolegliwości, będące wynikiem urazów bądź zmian patologicznych. Bardzo często uniemożliwiają one powrót do samodzielności. W tym celu konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji, podczas której rehabilitant medyczny pomaga uzyskać pełną oraz maksymalną sprawność. Bardzo często okres ten jest niezmiernie długi i ciężki dla pacjenta. Niekiedy liczne zabiegi oraz niewielkie postępy mogą doprowadzić do „podłamania” i rezygnacji pacjenta. Wówczas bardzo ważne jest, aby rehabilitant wzbudzał zaufanie oraz motywował do walki z chorobą. W takiej sytuacji może pomóc mu jego strój roboczy. Zaleca się, by ortopedzi czy rehabilitanci nosili uniformy koloru zielonego. Kolor ten wzbudza poczucie bezpieczeństwa oraz działa kojąco i relaksująco na umysł pacjenta. Powoduje również, że w chorym wzrasta zaufanie do rehabilitanta, a tym samym motywacja do działania.

Strój medyczny dla pielęgniarek

Na przestrzeni czasów strój pielęgniarski przeszedł ogromne zmiany. Dawniej pielęgniarki musiały nosić bawełnianą suknię z długimi rękawami, biały fartuch z bawetem, pelerynę, pończochy, pantofle oraz okrągły czepek z wyłogiem. Dziś uniform ten jest całkiem inny. Współczesne pielęgniarki bardzo często ubrane są w spódnicę lub spodnie oraz żakiet bądź krótką bluzę medyczną. Uniformy te przeważnie są w kolorze białym, lecz coraz częściej higieniczną biel zastępuje błękit, który działa kojąco na pacjentów. Natomiast pielęgniarki pracujące na oddziałach pediatrycznych często sięgają po odzież w odcieniach różu i jasnego fioletu.

Uniformy dla pediatrów

Pediatria to specyficzny dział medycyny, który wymaga od lekarza odpowiedniego podejścia do najmłodszych pacjentów, gdyż dzieci zazwyczaj boją się szpitali i pracującego tam personelu. Z tego względu bardzo ważne są cechy charakteru lekarza, takie jak: duża empatia, cierpliwość oraz umiejętność podejścia do dziecka. Niezmiernie ważne jest również zaufanie, które można wzbudzić poprzez zastosowanie kolorowej odzieży medycznej. Barwne wzorki, czy też motywy z bajek na odzieży roboczej sprawiają, że lekarz pozytywnie jest postrzegany przez małego pacjenta. Dzieci wówczas przestają się bać i bez problemu poddają się licznym badaniom lekarskim.

Odzież zawodowa dla ratowników i zespołu karetki

Niezmiernie trudnym zawodem jest ratownictwo medyczne. Bardzo często wiąże się ono z wieloma trudnymi przypadkami medycznymi, ale także i ciężkimi warunkami pracy oraz licznymi niebezpieczeństwami z nią związanymi. Z tych ostatnich względów bardzo ważna jest odpowiednia odzież robocza dla zespołu karetek. Powinna ona gwarantować pełne bezpieczeństwo podczas pracy, być wygodna i odporna na trudne warunki pogodowe oraz umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów. Niezmiernie ważne jest też to, by zapewniała ona dobrą widoczność na drodze. Dlatego ratownicy medyczni swoją pracę wykonują w pomarańczowo-czerwonych uniformach.

Pamiętajmy, że wybierając odpowiedni dla siebie uniform medyczny, musimy pamiętać o tym, aby spełniał on wszelkie wymagania BHP. Zagwarantują nam to znani i cenieni producenci, jak Apolonia, które od wielu lat zajmują się produkcją odzieży medycznej.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Obsługa szybka, profesjonalna, czytelna. Jestem bardzo zadowolona i polecam sklep Apolonia.
2024-06-10
Super
pixelpixelpixelpixelpixelpixel