Tkaniny stosowane w medycynie
Jak się pewnie domyślasz, jakość i rodzaj tkanin stosowanych do produkcji odzieży medycznej, ma niebagatelne znaczenie – to kwestia nie tylko estetyki czy komfortu, ale także bezpieczeństwa. Jakimi cechami powinny się wyróżniać tkaniny stosowane w medycynie? W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje.
Jakie właściwości powinny mieć tkaniny medyczne?
W medycynie wszystko, nawet najdrobniejszy szczegół, ma niebagatelne znaczenie. Dotyczy to nie tylko kompetencji personelu medycznego, ale też stosowanych w placówkach medycznych strojów. Szczególnie ważne są tkaniny, z jakich produkuje się między innymi fartuchy, spodnie czy bluzy dla medyków. Jakimi właściwościami powinny się cechować materiały na ubrania medyczne? Oto najważniejsze z nich:
- Tkaniny medyczne powinny stanowić barierę dla mikroorganizmów – przykładowo włókna nie mogą mieć zbyt luźnego splotu. Koniecznie muszą być też łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji – dzięki temu można zapobiegać m.in rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.
- Częste pranie w wysokich temperaturach wymusza produkowanie odzieży medycznej z wysokiej jakości, odpornych tkanin, które nie tracą kształtu i swoich właściwości z powodu częstego procesu prania.
- Stosowane do produkcji odzieży lekarskiej materiały powinny być wytrzymałe i odporne na rozdarcia. Ważne też, żeby zapewniały komfort i swobodę ruchów (te z domieszką włókien elastycznych będą idealnym wyborem).
- Tkaniny medyczne powinny być przewiewne – dzięki temu pozwolą uniknąć nadmiernego pocenia się i dyskomfortu.
- Ważne, żeby tkaniny medyczne były odporne na działanie substancji chemicznych stosowanych w procesach dezynfekcji i czyszczenia.
- Zgodność z normami to kolejny istotny aspekt. Tkaniny medyczne powinny być zgodne z normami i wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa i jakości, aby zapewnić skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjentów.
- Warto też wspomnieć o tym, że stosowane w medycynie materiały muszą być wolne od substancji toksycznych i alergenów, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie pacjentów.
Rodzaje tkanin stosowanych w medycynie
Wiele znanych i cenionych materiałów spełnia powyższe kryteria. Tkaniny odzieży medycznej to popularna bawełna, zarówno 100%, jak i z domieszką poliestru i włókien elastycznych jakimi jest m.innymi spandex, czy elastomer. Często zastosowanie znajduje również tencel pozyskiwany z drzewa eukaliptusowego oraz wiskoza – tkanina wytwarzana sztucznie, ale naturalnego pochodzenia. Producenci odzieży medycznej bardzo chętnie wykorzystują tkaniny będące mieszankami różnego rodzaju włókien, zapewniające jakość, trwałość, odporność i bezpieczeństwo – zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom. Często spotkać się można na przykład z mieszanką bawełny, sztucznego jedwabiu oraz elastanu.
Wiesz już, jakimi cechami powinny wyróżniać się tkaniny, z których produkuje się odzież medyczną. Jeśli szukasz strojów dla personelu szpitala czy przychodni zdrowia, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego – nasza odzież lekarska spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, a co więcej, idealnie wpisuje się w najnowsze trendy.