Pranie ubrań medycznych. Jak to robić dobrze?

2022-11-24
Pranie ubrań medycznych. Jak to robić dobrze?

Jak sprawić, żeby odzież medyczna była przez długi czas tak samo estetyczna i funkcjonalna, jak tuż po zakupie? Musisz o nią odpowiednio dbać. O tym, jak prawidłowo prać ubrania lekarskie i jak je suszyć, dowiesz się z naszego poradnika. Zapraszamy do lektury i przetestowania naszych wskazówek.

Jak dbać o odzież medyczną?

Odzież medyczna musi spełniać szereg warunków. Powinna być estetyczna i budować profesjonalny wizerunek, który będzie budził zaufanie pacjentów i wpisywał się w dress code placówki. Ważne, żeby była też praktyczna, funkcjonalna i w 100% bezpieczna, chroniąca nie tylko Ciebie, ale też Twoich pacjentów. Wybór najwyższej jakości ubrań dla medyków to nie wszystko – ważne też, jak będziesz o swoją zawodową garderobę dbać. Jak to robić, by odpowiadała ona wymogom sanitarno-epidemiologicznym i estetycznym?

Najważniejsza zasada dotyczy częstotliwości prania: odzież medyczna powinna być wymieniana natychmiast po zabrudzeniu – to ważne z uwagi na estetykę i higienę. Nie da się też ukryć, że częste użytkowanie, zwłaszcza w trudnych, szpitalnych warunkach, i równie częste pranie, skraca żywotność materiału. Nawet, jeśli nosisz ubrania naprawdę dobrej jakości, wymieniaj je od razu, jak zauważysz oznaki zużycia. Włókna ze zużytej odzieży mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjentów, na przykład w trakcie zabiegów czy operacji.

Wskazówka:
Koniecznie kontroluj regularnie, czy odzież nie jest zniszczona – zwróć uwagę szczególnie na powierzchnię materiału, ewentualne przetarcia, rozdarcia czy zbyt luźne szwy.

Pranie odzieży lekarskiej – jak to robić dobrze?

Brudna odzież medyczna powinna być zbierana w miejscu pracy (szpitalu czy innej placówce) do specjalnych worków. Te, po zapełnieniu do 2/3 wysokości, zaleca się związać, a następnie włożyć do czystego worka foliowego lub do dedykowanego kontenera, a następnie przetransportowana do pralni. Co ważne, pranie, konserwacja i odkażanie środków ochrony indywidualnej, w tym przede wszystkim odzieży i obuwia, które uległy skażeniu, jest w teorii obowiązkiem pracodawcy. Czyszczenie powinno odbywać się w pralni, najlepiej szpitalnej. W polskim prawie brak jednak jednoznacznego zakazu prania odzieży medycznej w domowych warunkach. Oznacza to tyle, że swój służbowy “mundurek” jak najbardziej możesz prać w pralce. Musisz jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Oto najważniejsze z nich:

  • Nowe ubranie przed pierwszym założeniem należy wyprać w pralce, kierując się wskazaniami podanymi na metce od producenta.
  • Medyczne ubrania należy prać osobno, nie łącząc ich z odzieżą prywatną – niezależnie od koloru, rodzaju materiału czy stopnia wypełnienia pralki.
  • Samą odzież również należy obligatoryjnie segregować pod kątem koloru.
  • Przed włożeniem ubrań do pralki należy zapiąć guziki i suwaki, wyjąć paski i inne akcesoria oraz opróżnić wszystkie kieszenie.
  • Odzież, w tym zapięte fartuchy medyczne, należy prać na lewej stronie.
  • Jeśli chodzi o konkretny cykl prania, należy wybrać długi, z praniem wstępnym – podczas krótkiego prania trudniejsze plamy mogą nie zostać usunięte.
  • Najlepsza temperatura prania odzieży medycznej to minimum 60 stopni Celsjusza, ale najważniejszym priorytetem zostają wskazówki producenta, umieszczone na metce wszytej w odzież – jeśli zaleca się pranie na przykład w 40 stopniach, nie należy używać wyższej temperatury.
  • Nie należy używać płynów zmiękczających do prania, ponieważ zwiększają podatność na pilingowanie i szybsze zużycie tkaniny.

Jakich środków używać do prania odzieży medycznej? Popularne proszki, kapsułki czy żele do prania będą wystarczające w przypadku nieznacznych zabrudzeń. Oczywiście, o ile wybierzesz detergenty sprawdzone i dobrej jakości. Co do zasady warto stosować specjalne środki do prania odzieży medycznej – skuteczne w przypadku większych zabrudzeń. Plamy po krwi czy tłuste warto wcześniej “potraktować” mydłem lub innym detergentem odplamiającym. Zwróć uwagę, czy detergenty działają antybakteryjnie i pozwolą wyeliminować wszelkie mikroorganizmy.

Wskazówka:
Jeśli Twoja odzież medyczna jest wykonana z delikatnych materiałów, dobrym pomysłem jest włożenie odzieży do specjalnej siateczki, która zmniejszy prawdopodobieństwo zniszczenia materiału.

Po zakończeniu prania należy poddać odzież medyczną szczegółowej kontroli jakości. Celem tego etapu jest wychwycenie ewentualnych uszkodzeń materiału oraz ich usunięcie.

Suszenie i prasowanie odzieży medycznej

Odzież medyczną można po praniu wysuszyć w suszarce bębnowej – tylko w przypadku, gdy opis na metce na to pozwala. Możesz też suszyć ubrania lekarskie na świeżym powietrzu, o ile ograniczysz możliwość jej przypadkowego zanieczyszczenia.

Dobrym pomysłem jest dodatkowe wyprasowanie odzieży za pomocą parownicy czy tradycyjnego żelazka. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim higieny – im częściej na odzież medyczną działają wysokie temperatury, tym lepiej (przeciwdziałają one rozwojowi drobnoustrojów).

Zalecamy prasowanie lekko wilgotnej odzieży medycznej, odwróconej na lewą stronę, żelazkiem wytwarzającym dużą ilością pary. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się nieestetycznych wyświeceń materiału, a przede wszystkim zminimalizujesz ryzyko przypadkowego przypalenia ubrania.

Wskazówka:
Nie zapominaj o tym, że ważne jest także odpowiednie przechowywanie odzieży medycznej. Najlepiej wygospodarować na nią osobną półkę czy szafkę, możesz też użyć pokrowców. Ważne, żeby lekarskie ubrania nie były zbyt ściśnięte czy trzymane na wierzchu (mogą się wtedy brudzić i kurzyć).

Odzież medyczna powinna być zadbana – tylko wtedy będzie spełniać swoje funkcje, nie tylko zapewniając bezpieczeństwo Tobie i osobom w Twoim otoczeniu, ale również budując wizerunek profesjonalisty w każdym calu. Dzięki przedstawionym przez nas w poradniku wskazówkom łatwiej Ci będzie prawidłowo prać i suszyć ubrania, które służą Ci na co dzień w pracy. Potrzebujesz wymienić służbową garderobę? Zajrzyj do sklepu Apolonia w poszukiwaniu modnych, wysokiej jakości fartuchów, sukienek, żakietów czy bluz dla medyków.

Polecane

Bluza medyczna damska we wzorki serduszka BL 55, krótki rękaw

Bluza medyczna damska we wzorki serduszka BL 55, krótki rękaw

99,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 181,00 zł/1szt.Cena regularna 181,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 936 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-30
Towar zgodny z zamówieniem
2024-08-14
Super fajne buty!
pixelpixel