Na co zwrócić uwagę przy wyborze czepka chirurgicznego?

2023-04-03
Na co zwrócić uwagę przy wyborze czepka chirurgicznego?

Czepek to jeden z najważniejszych elementów stroju chirurga. Jakie funkcje spełnia i jakimi właściwościami powinien się w związku z tym cechować? Zajrzyj do naszego wpisu i poznaj odpowiedzi na te pytania. Z nami nie przeoczysz żadnego szczegółu, jeśli kupujesz chirurgiczny czepek.

Czym jest czepek chirurgiczny?

Czepek chirurgiczny to jeden ze środków ochrony osobistej medyków. Jest częścią ubrania barierowego – ma za zadanie zapobiegać przenikaniu do pola operacyjnego mikroorganizmów, a także włosów czy tkanek pochodzących ze skóry głowy lekarza wykonującego zabieg. Warto jednak pamiętać, że czepek medyczny chroni nie tylko pacjenta – minimalizuje ryzyko bezpośredniej styczności chirurga z potencjalnie zakaźnym materiałem. Nie da się ukryć, że czepek wpływa też na prezencję – nie od dziś wiadomo, że wygląd lekarza wykonującego zabieg w dużym stopniu wpływa na zbudowanie poczucia zaufania w pacjencie.

Wśród czepków chirurgicznych możemy wyróżnić:

  • te wielorazowego użytku, produkowane z higienicznych i antybakteryjnych materiałów, często posiadające specjalne frotki pochłaniające pot czy wkładki antypotowe;
  • jednorazowe, zazwyczaj produkowane z flizeliny.

Jeśli chodzi o konstrukcję czepków, dostępne są modele w formie beretów, furażerek czy nieco rzadziej stosowanych hełmów.

Czy wiesz, że?
Warto pamiętać, że nakrycia głowy dostępne chociażby w naszej ofercie jako czepki chirurgiczne, są noszone przez lekarzy, stomatologów, ale też przez weterynarzy czy pielęgniarki.

Jakość i bezpieczeństwo – najważniejsze kryteria wyboru czepka chirurgicznego

Czepek chirurgiczny musi spełniać szereg wymogów, żeby nadawał się do użytkowania w tak szczególnych warunkach, jak sala operacyjna. Najważniejsza jest konstrukcja – nakrycie głowy chirurga musi obligatoryjnie zakrywać całe włosy użytkownika. To ważne zwłaszcza w przypadku kobiet chirurgów – długie włosy nie mają prawa wysuwać się spod czepka. Wszelkie ciała obce, które pojawiają się w polu operacyjnym, mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia osoby operowanej – w związku z tym dokłada się wszelkich starań, żeby strój chirurgów czy anestezjologów był aseptyczny, stanowiący solidną barierę dla skóry i włosów.

Filtracja powietrza i materiał – na co zwrócić uwagę?

Czepki chirurgiczne powinny być lekkie i przewiewne – takie sprawią, że użytkownik nie będzie się pocił i nie odczuje dyskomfortu podczas wielogodzinnych i często stresujących zabiegów. Warto zwrócić uwagę na modele z wkładkami, które przeciwdziałają zbieraniu się wilgoci. Jeśli chodzi o tkaninę, warto wybierać czepki wykonane z porządnej tkaniny bawełnianej, zwłaszcza takiej z certyfikatem jakości Oeko-Tex. Co ważne, tego typu materiały często występują w najróżniejszych kolorach, od klasycznej zieleni i niebieskiego, przez tonacje pastelowe. Wśród nowoczesnych czepków o oddychających właściwościach można znaleźć też modele bawełniane czy wiskozowe w najróżniejsze wzory – to opcja często stosowana przez personel medyczny pracujący z małymi pacjentami.

Dostosowanie do głowy i regulacja – ważne detale

Dobrej jakości czepek chirurgiczny wielorazowy jest zwykle wyposażony w elastyczny pasek, który zapewnia wygodne dopasowanie do głowy personelu medycznego lub w specjalne wiązanie z tyłu głowy. Dzięki temu nakrycie głowy chirurga można dobrze dopasować do obwodu głowy, dzięki czemu czepek nie będzie się przesuwał podczas operacji czy uciskał głowy. W przypadku czepków jednorazowych sposób dopasowania jest znacznie ograniczony – tego typu nakrycia głowy zazwyczaj posiadają elastyczną gumkę jednej szerokości.

Wskazówka:
Odpowiednia konstrukcja czepka chirurgicznego to nie tylko dopasowanie do kształtu i obwodu głowy, ale też zapewniająca estetyczny wygląd. Personel medyczny powinien w końcu prezentować się schludnie i profesjonalnie.

Wiesz już, czym jest czepek chirurgiczny, jakie pełni funkcje w stroju lekarskim oraz jakie wymagania musi spełniać. Jeśli szukasz więcej informacji na temat odzieży medycznej, zaglądaj regularnie do bloga na naszej stronie – przedstawiamy w nim najważniejsze informacje między innymi na temat odzieży lekarskiej czy medycznego obuwia.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 872 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Na realizację zamówienia czekałam około tygodnia, ale naprawdę było warto! Już planuję kolejny zakup
2024-07-19
Polecam firmę bardzo miła obsługa i sympatyczna
pixelpixelpixelpixelpixelpixel