Mundurki medyczne – czy dietetycy powinni nosić je w pracy?
Od niedawna bardzo popularnym zawodem w Polsce stał się dietetyk. Jest to specjalista medyczny, który w głównej mierze zajmuje się ochroną zdrowia ludzi. Posiada on własny gabinet, w którym przede wszystkim uczy zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania się, a także opracowuje zalecenia i wskazówki żywieniowe zarówno dla osób zdrowych, jak i tych borykających się z różnego rodzaju chorobami. Większość z nas zapewne zastanawia się, jak powinien wyglądać dietetyk, czym się charakteryzować? Czy jest to osoba, która musi nosić mundurek medyczny?
Ubiór oraz wygląd dietetyka istotny element jego pracy
Na sukces dietetyka oraz jego gabinetu ma wpływ pacjent, a przede wszystkim to jak on postrzega placówkę i osoby tam pracujące. O pozytywnym jego odbiorze decyduje w 15% to, co dietetyk mówi, natomiast w 85% jak on wygląda, zachowuje się. Istotne znaczenie ma tutaj nie tylko sposób wysławiania się, czy prowadzenia wizyty, ale także codzienne ubieranie się. Dietetyk powinien być uprzejmy, miły, cierpliwy i empatyczny. Oprócz bogatej wiedzy powinien on również posiadać profesjonalny i elegancki wygląd, na który składa się przede wszystkim czysta i schludna odzież.
Jaki strój dla dietetyka?
Ze względu na specjalizację zawodową oraz miejsce pracy dietetycy nie muszą na co dzień zakładać fartucha czy mundurka medycznego. Ich strój do pracy może być dowolny. Jednak należy pamiętać, by strój ten był schludny i sprawiał u pacjentów wrażenie, że dietetyk jest osobą kompetentną, zadbaną, uporządkowaną oraz zdyscyplinowaną. Założone ubranie nie może być ani za luźne, ani zbyt opięte. Natomiast poszczególne elementy garderoby powinny być dobrane z wyczuciem, tak by ze sobą współgrały i tworzyły spójną całość. Nie stosujmy warstwowego zakładania ubrań, by uniknąć wywierania wrażenia, że jesteśmy zamknięci i zdystansowani na problemy innych. Unikajmy również zakładania krzykliwych kolorów, ich przypadkowego dobierania lub mieszania, które mogą sprawić, że będziemy odbierani jako osoby chaotyczne i nieprofesjonalne. Pamiętajmy także, by strój nasz był zawsze czysty i wyprasowany.
Jak powinna wyglądać pani dietetyk?
Panie powinny pamiętać przede wszystkim o tym, by nie zakładać za krótkich spódniczek czy sukienek oraz bluzeczek z głębokim dekoltem. Powinny one również unikać zbyt dużej biżuterii, wysokich szpilek oraz ostrego makijażu. Taki wygląd sprawia, że druga osoba odbiera nas jako osoby niepewne w sferze intelektualnej. Może być również odebrany jako celowe skupienie uwagi pacjenta na innych elementach, aby zatuszować brak wiedzy w potrzebnym temacie. Zatem ubrania pań powinny być eleganckie. Spódnice i sukienki stosownej długości, a bluzeczki z delikatnym dekoltem. Włosy powinny być czyste i starannie upięte, by nie zakrywały oczu i twarzy. Makijaż powinien być delikatny, a paznokcie i dłonie zadbane.
A co z wyglądem pana dietetyka?
W przypadku mężczyzn niedopuszczalne jest zakładanie T-shirtów, sportowego ubrania i butów czy też klapek. Stosownym ubiorem do gabinetu dietetycznego jest koszula z materiałowymi spodniami oraz dodatkowo założona marynarka. Koszula powinna być koloru białego bądź błękitnego, z kołnierzykiem o kroju klasycznym. Ważne, by zawsze była czysta i precyzyjnie wyprasowana. Noszona bez krawata powinna być rozpięta pod szyją na jeden guzik. Założone obuwie powinno być czyste oraz wypolerowane, a skarpetki kolorystycznie nawiązane do koloru spodni. Jedyną ozdobą jaką mogą założyć panowie jest zegarek i obrączka. W przypadku fryzury, najlepiej widziane są krótko i perfekcyjnie przystrzyżone włosy. Twarz mile widziana gładko ogolona, gdyż budzi największe zaufanie wśród pacjentów.
Fartuch medyczny jako idealny strój dla dietetyka
Najbardziej odpowiednim i fachowym ubraniem dla dietetyka jest biały fartuch medyczny. Idealnie sprawdzi się on u dietetyków pracujących w przychodni, szpitalu czy sanatorium, gdyż jest to uniform, który podkreśla prestiż, powagę oraz charakter wykonywanego zawodu. Jest to symbol szacunku, odpowiedzialności oraz pomocy drugiemu człowiekowi. Ten charakterystyczny element ubioru pracowników naszej służby zdrowia jest bardzo dobrze znany i rozpoznawalny wśród pacjentów. Wszystkim kojarzy się z niezmierną czystością, właściwą higieną, profesjonalizmem, a także eleganckim wyglądem. Dlatego pamiętajmy, by nasz fartuszek był zawsze nieskazitelnie czysty, bez jakichkolwiek plam, bardzo starannie wyprasowany. Nie nośmy jednego przez cały czas, tylko zmieniajmy fartuch co kilka dni.
Apolonia – sklep z odzieżą medyczną nie tylko dla dietetyków
Jeżeli chcesz zakupić dobrej jakości fartuch medyczny, zapoznaj się z ofertą firmy Apolonia. To bardzo znany i ceniony polski producent odzieży medycznej, który na rynku istnieje od ponad dwudziestu lat. Dzięki wieloletniej działalności Apolonia wytwarza wysokiej jakości komfortowe uniformy szpitalne, lekarskie, pielęgniarskie czy kosmetyczne. Cały asortyment wyróżnia współczesny i modny design oraz szeroka gama kolorystyczna. Bez problemu znajdą tutaj Państwo białe fartuchy dentystyczne bądź kolorowe mundurki medyczne.