Modny i wygodny morski żakiet medyczny, jako element mundurka pielęgniarskiego

2020-05-23
Modny i wygodny morski żakiet medyczny, jako element mundurka pielęgniarskiego

Modny i wygodny morski żakiet medyczny

Mundurek medyczny jest specyficzną kategorią na rynku odzieżowym. Jest to niezmiernie ważny i niezbędny element garderoby osób pracujących w placówkach medycznych, takich jak lekarze, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci czy pielęgniarki. Pełnią one zarówno istotne funkcje ochronne, jak i identyfikacyjne. Zatem jak wybrać odpowiedni model uniformu dla pielęgniarki, by był nie tylko wygodny, ale także elegancki i modny.

Pielęgniarski uniform - krótka historia

Początki ubrań ochronnych sięgają pierwszych wieków naszej ery. Wówczas to diakonisy zakładały wyróżniające je swoiste stroje i czepki. Zauważono, iż ich jednakowy strój ułatwiał komunikację z pacjentami. Z tych względów praktykę tę kontynuowano nadal. Z biegiem czasu wygląd stroju ulegał zmianie. Pierwsza dokonała się w czasie, gdy zakonnice przejęły funkcje opiekuńcze nad chorymi. Przykładem są szarytki, które nosiły na sobie szare, długie suknie z obszernymi rękawami oraz białą chustę na głowie. Nieco później sukienka zmieniła kolor na jasny, a na niej znalazł się habit. Całość dopełniał welon. Natomiast w pierwszej szkole pielęgniarskiej, znajdującej się w Londynie, obowiązywał mundurek, który składał się brązowej sukni, białego fartucha i wykrochmalonego czepka. W naszym kraju natomiast pielęgniarki zaczęły nosić uniform na początku dwudziestego wieku. Był on kreowany na wzór amerykański. Ówczesne pielęgniarki nosiły na sobie bawełnianą suknię z długimi rękawami. Posiadała ona obowiązkowo mankiety i usztywnione kołnierzyki. Na to zakładały fartuch z bawetem i niekiedy pelerynę do połowy uda, na głowę specjalny czepek oraz na nogi pończochy i pantofle w tym samym kolorze. Później wprowadzono pierwsze regulacje odnośnie stroju dla pielęgniarek, które określiły dokładnie z czego ma się składać.

Pielęgniarski uniform

Pielęgniarski mundurek dziś - charakterystyka

W XX wieku wprowadzono kluczowe zmiany odnośnie uniformów pielęgniarskich. Zostały one objęte ścisłymi przepisami BHP, gdyż uznano je jako odzież ochronną. W obecnych czasach mundurek pielęgniarek składa się zazwyczaj z dwóch części. Najczęściej jednym z nich są spodnie lub spódnica, a drugim bluza medyczna z rękawem długim lub krótkim . Coraz częściej w placówkach medycznych można również spotkać panie w sukienkach, fartuszkach bądź żakietach damskich zestawionych z eleganckimi spodniami. Standardową biel odłożono na bok i zastąpiono ją ubraniami o rozmaitych kolorach i wzorach.

Należy też tutaj wspomnieć, że nieodłącznym i bardzo ważnym elementem uniformu medycznego jest wygodne i komfortowe obuwie ochronne. Powinno ono wspierać i chronić stopy w trakcie wielogodzinnych dyżurów.

Ochrona i wygoda

Ochronna odzież medyczna ma przede wszystkim chronić przed drobnoustrojami chorobotwórczymi zarówno użytkownika, jak i pacjentów. Z tego względu wykonywana jest z wysokiej jakości materiałów odpornych na zabrudzenia oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Tkaniny te często są mieszanką bawełny z poliestrem lub tencelem, które gwarantują wygodę podczas pracy oraz sprawiają, że uniform łatwo jest utrzymać w czystości, nie gniecie się zbytnio i na długo zachowuje nienaganny wygląd. O tym jakie funkcje spełnia odzież medyczna oraz czym powinien się charakteryzować się dobry strój medyczny przeczytamy w artykule: „Jaką rolę pełnią stroje medyczne”.

Nowocześnie i modnie

Wygoda oraz komfort użytkowania mundurka pielęgniarskiego jest bardzo ważna, jednak dla wielu z nas znaczenie ma również ładny, atrakcyjny wygląd. Trendy modowe pozwalają nam wyrazić siebie - różne fasony oraz kolory ubrań podkreślają naszą urodę oraz osobowość. Dlatego wielu producentów odzieży medycznej, jak np. Apolonia na bieżąco starają się je wprowadzać w swoich kolekcjach, by każda pielęgniarka była zadowolona z zakupionej przez siebie eleganckiej, niebieskiej garsonki czy klasycznej marynarki zapinanej na napy. Nowoczesne mundurki dla pielęgniarek nie są już tylko białe i nudne. Różnorodna kolorystyka oraz wzornictwo pozwala nam samemu skompletować ten idealny uniform.

Morski żakiet, jako nowy trend w ochronnym ubiorze pielęgniarek

Żakiet to odzienie wierzchnie, rodzaj damskiej marynarki. Jego długość sięga zazwyczaj linii bioder. Ten element ubioru znalazł również swoje miejsce w garderobie personelu medycznego, głównie wśród pielęgniarek. W sklepach medycznych można spotkać wiele różnych rodzajów żakietów ochronnych: z klapkami, ze stójką , licznymi kieszeniami czy zapięciem na zamek. To jaki wybierzemy zależy wyłącznie od nas samych. Ich kolorystyka również podlega indywidualnym upodobaniom.

Morski żakiet, jako nowy trend w ochronnym ubiorze pielęgniarek
Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 872 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-24
zamówienie zrealizowane bardzo szybko
2024-07-19
Polecam firmę bardzo miła obsługa i sympatyczna
pixelpixelpixelpixelpixelpixel