Lekarzy jakich specjalizacji brakuje w Polsce najbardziej?

2023-04-11
Lekarzy jakich specjalizacji brakuje w Polsce najbardziej?

Niestety w Polsce lista lekarzy specjalistów, których brakuje, rośnie w zastraszającym tempie. Wśród najbardziej poszukiwanych specjalizacji, nawet prywatne terminy są odległe na minimum pół roku do przodu. Brak lekarzy w wielu specjalizacjach ma poważne konsekwencje dla pacjentów, którzy muszą czekać długo na wizytę, a to wpływa niekorzystnie na ich stan zdrowia. Dlaczego brakuje w Polsce specjalistów?

Brak specjalistów w Polsce — co mówią dane?

Polscy lekarze to cenieni specjaliści na świecie. Mimo to, dalej są specjalizacje medyczne w Polsce, które cierpią na zastraszający deficyt specjalistów. W obliczu stale zmieniających się potrzeb oraz wyzwań zdrowotnych, potrzebujemy z roku na rok coraz więcej lekarzy specjalizujących się w konkretnych dziedzinach.

Jeśli weźmiemy na pierwszy plan dane zebrane przez Naczelną Izbę Lekarską, to zobaczymy, że specjalistów brakuje w wielu specjalizacjach medycznych.

Jedne z największych luk, które panują w dziedzinach medycznych, to braki m.in. w audiologii, angiologii, andrologii, flebologii. Większość specjalistów z tej dziedziny przyjmuje prywatnie, lecz mimo to trudno znaleźć bliski termin, by umówić się na konieczną wizytę. Lista natomiast nie jest krótka. Specjalizacje, w których liczba przedstawicieli nie przekracza nawet 150 osób w naszym kraju, nie są rzadkością.

Których przedstawicieli brakuje nam w Polsce najbardziej według danych Naczelnej Izby Lekarskiej? Spójrz poniżej.

  • Immunologia kliniczna,
  • Mikrobiologia lekarska,
  • Toksykologia kliniczna,
  • Nefrologia dziecięca,
  • Perinatologia,
  • Urologia dziecięca,
  • Wojskowa medycyna lotnicza,
  • Medycyna tropikalna,
  • Neuropatologia.

To jednak nie koniec. Są specjalizacje w Polsce, w których liczba lekarzy nie przekracza nawet 20 osób. Co gorsza — jest kilka, w których nie mam żadnego specjalisty. To wojskowa medycyna sportowa, fizjologia kliniczna, wojskowa higiena i epidemiologa, wojskowe zdrowe publiczne, pedagogika medyczna, toksykologia wojskowa, wojskowa ochrona radiologiczna. Te specjalizacje — sądząc po samej nazwie — wydają się niszą wśród pacjentów z różnymi dolegliwościami. Prawdopodobnie, gdyby zapytać przeciętnego obywatela, to nie odpowie, czym dany lekarz się zajmuje.

Natomiast w Polsce z roku na rok coraz bardziej brakuje specjalistów również w popularnych dziedzinach medycyny, z którymi większość społeczeństwa bezpośrednio lub pośrednio ma do czynienia.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, coraz więcej osób potrzebuje opieki geriatrycznej. Jednakże liczba lekarzy geriatrów jest zbyt mała, co prowadzi do długich kolejek i braku dostępu do specjalistycznej opieki. Co ważne — według danych Ministerstwa Zdrowia mamy jedynie 17% rekomendowanej liczby lekarzy z tej dziedziny.

Kolejną dziedziną jest psychiatra. Z uwagi na rosnącą świadomość społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego, liczba pacjentów szukających pomocy stale rośnie. Brakuje w Polsce ok. 3 600 psychiatrów. Niestety, te liczby nie napawają optymizmem, a gdy zagłębimy się dalej w temat braków kadrowych lekarzy i pielęgniarek w Polsce, to statystyki nie wyglądają, jakby miało się coś zmienić na lepsze.

Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane na rynku medycznym?

Rynek medyczny jest niezwykle dynamicznym i złożonym systemem, w którym poszczególne dziedziny medycyny różnią się pod względem zapotrzebowania. W Polsce, jak i innych krajach, istnieją specjalizacje, które są szczególnie poszukiwane na rynku medycznym. Poniżej znajdziesz listę najbardziej poszukiwanych specjalizacji w polskim społeczeństwie.

Jedną z takich specjalizacji jest chirurgia. Z powodu rosnącej liczby pacjentów potrzebujących operacji oraz coraz bardziej skomplikowanych procedur, zapotrzebowanie na doświadczonych chirurgów jest bardzo duża. Chirurdzy specjalizują się w dziedzinach takich jak kardiochirurgia czy neurochirurgia są szczególnie poszukiwani. Wielu z chirurgów z naszego kraju wyjechało za granicę, by tam podjąć pracę. Jest to bardziej opłacalne, stąd problem deficytu w naszym kraju narasta.

Inną niezwykle poszukiwaną specjalizacją w Polsce jest anestezjologia. Specjaliści w tej dziedzinie odpowiadają za znieczulenie pacjenta przed operacją i kontrolowanie jego stanu podczas jej trwania. Zwiększająca się liczba operacji wymaga większej liczby anestezjologów, co powoduje, że ta specjalizacja jest bardzo poszukiwana.

Kolejną specjalizacją, która jest potrzebna na rynku medycznym, jest – jak już wspomnieliśmy – geriatria. Populacja Polski, podobnie jak w innych krajach rozwiniętych, starzeje się, co prowadzi się większej liczby pacjentów potrzebujących opieki. W ciągu zaledwie dwóch kolejnych dekad ten problem narośnie jeszcze bardziej z uwagi na mniejszy przyrost urodzeń. Średni wiek w społeczeństwie będzie się zwiększać, co spowoduje niewiarygodnie duże zapotrzebowanie.

Nie można ominąć również specjalizacji związanych z nowymi technologiami i metodami leczenia, np. diagnostyka obrazowa lub radioterapia. Wraz ze stałym postępem technologicznym i coraz bardziej złożonymi zabiegami, zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach będzie rosło nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Kolejne dwie specjalizacje, które są poszukiwane na rynku medycznym z roku na rok coraz bardziej, to pediatra i psychiatria. Z powodu wzrastającego poziomu świadomości, jak ważne jest zdrowie psychiczne, również u osób młodszych, zapotrzebowanie w tych dziedzinach rośnie. Niestety — luka potrzebnych psychiatrów w Polsce wynosi już ponad 3 500 specjalistów.

Jakie są przyczyny braku specjalistów w Polsce?

Brak specjalistów w Polsce to problem, który od dłuższego czasu narasta. Dotyka on polski system ochrony zdrowia, a jego przyczyny są różnorodne oraz złożone, przez co jeszcze ciężej znaleźć odpowiednie wyjście z niekorzystnej sytuacji.

  • Jednym z głównych powodów braku specjalistów w naszym kraju jest emigracja medyków za granicę. Motywatorem do tych działań jest szukanie lepszych warunków pracy oraz perspektyw na rozwój zawodowy.
  • Innym powodem jest brak odpowiedniego finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Szpitale i przychodnie często borykają się ze złożonymi problemami finansowymi, co najlepiej ukazuje przykład Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.
  • Innym powodem jest zbyt mała liczba studentów w porównaniu do zapotrzebowania. Zakładając, że część z nich wyjedzie za granicę, oznacza to, że z polskich uczelni każdego roku liczba lekarzy zasilająca polską opiekę zdrowotną jest niedostateczna.

Podsumowując, brak lekarzy specjalistów w Polsce jest złożonym problemem, który wynika z wielu czynników. Specjalizacji, w których braki narastają, jest coraz więcej, stąd wzrost popularności leczenia prywatnego, które oferuje więcej możliwości niż NFZ. Mimo to problem dalej się pogłębia i w kolejnych latach może brakować jeszcze większej ilości lekarzy. Właśnie dlatego tak ważne, by dbać codziennie o swoje zdrowie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1029 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-21
Wszystko dobrze
2024-11-19
Polecam
pixelpixel