Jaki wybrać czepek chirurgiczny na długie włosy?
Czepki chirurgiczne to nieodłączny element ochronnego stroju personelu zatrudnionego w branży spożywczej, gastronomicznej, kosmetycznej czy farmaceutycznej. Obok fartucha oraz maseczki jest on niezmiernie ważnym elementem ubioru ochronnego podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych w placówkach medycznych. Dzięki tym nakryciom głowy mamy gwarancję, iż podczas naszej pracy otoczenie nie zostało zanieczyszczone. Czepki stanowią także ochronę dla naszej głowy. Obecnie w sklepach medycznych można znaleźć wiele rodzajów czepków chirurgicznych. Jakie modele możemy spotkać? Które będą idealnie sprawdzać się u pań z długimi włosami?
Czepek chirurgiczny – wykorzystanie
Czepek medyczny jest środkiem ochrony osobistej, wchodzącym w skład odzieży medycznej. Czepki występują głównie w postaci jednorazowego użytku, ale nie tylko. Ich najistotniejszą funkcją jest zabezpieczanie operacyjnego pola przed możliwym zanieczyszczeniem włosami, martwym naskórkiem bądź drobnoustrojami oraz ochrona głowy pracownika. A więc czepki chirurgiczne chronią zarówno pacjenta, jak i pracownika. Są wykorzystywane w zakładach pracy, gdzie wymagana jest sterylna czystość, tj.: laboratoriach, szpitalach, lecznicach, przychodniach, zabiegówkach, zakładach przemysłu spożywczego, salonach kosmetycznych itp.
Na co zwrócić uwagę wybierając jednorazowe, ochronne nakrycie głowy?
Rodzajów czepków medycznych jest wiele. Większość z nich produkowana jest w rozmiarze uniwersalnym, zatem pasują na każdą głowę. Na rynku odzieży medycznej możemy spotkać fasony z praktycznymi daszkami, wiązane bądź na gumkę, zarówno czepki chirurgiczne dla osób z długimi włosami, jak i krótkimi, jednokolorowe lub we wzory. Zatem każdy bez problemu znajdzie dla siebie czepek medyczny, który będzie dostosowany do wykonywanej pracy.
Chcąc zakupić czepek chirurgiczny należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- materiał czepka
Jednorazowy czepek na długie włosy może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są czepki z wiskozy, które używane są przez personel medyczny w przychodniach i szpitalach. Można spotkać także czepki wykonane z włókniny polipropylenowej, które popularne są w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Na rynku dostępne są także jednorazowe czepki wytworzone z celulozy – powszechne w branży cukierniczej czy gastronomicznej oraz folii, przeznaczone dla salonów kosmetycznych, fryzjerskich oraz spa. Popularne są czepki wykonane z tkaniny bawełnianej jednokolorowej lub z tkaniny bawełnianej z nadrukiem w różnych wzorach Osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem się, mogą zakupić czepki posiadające wzmocnienie pochłaniające pot w postaci wszytej taśmy w okolicach czoła, wykonanej z dzianiny.
- trwałość nakrycia głowy
Czepki medyczne oprócz tego, że powinny być przewiewne, muszą być także trwałe. Chirurdzy, w celu zmniejszenia ryzyka infekcji, powinni zaopatrzyć się w modele wyprodukowane z włókniny o gramaturze 25g/m2. Są one bardzo trwałe. Natomiast pozostały personel medyczny uczestniczący w zabiegu operacyjnym może wybrać cieńsze, mniej trwałe nakrycia głowy, wykonane z materiału o gramaturze 16g/m2.
- krój czepka
Jednorazowe czepki medyczne występują w kilku wykrojach. Na rynku można spotkać czepki typu furażerka, nakrycia głowy typu beret oraz modele w kształcie hełmu. Furażerki precyzyjnie dopasowują się do kształtu głowy. Cecha ta zapewnia użytkownika, ze podczas pracy czepek się nie zsunie. Czepek posiadający wykrój beretu jest modelem czepka chirurgicznego dla osób z długimi włosami. Są proste do zakładania, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu i precyzyjnie chowają pokaźną czuprynę. Natomiast czepki w formie hełmu osłaniają zarówno głowę, jak i szyję, dzięki czemu gwarantują idealną ochronę przed przenoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Świetnie sprawdzają się u panów posiadający obfity zarost na brodzie. Jednak są niezmiernie niewygodne podczas noszenia, dlatego w praktyce najrzadziej używane.
- na gumkę czy wiązany
Dla wielu osób oprócz tego jaki wykrój posiada nakrycie medyczne, ważne jest to w jaki sposób się je zakłada na głowę. Furażerki z tyłu wiązane są na troki, które umożliwiają dostosowanie szerokości czepka do obwodu głowy. Dzięki temu użytkownik może w każdej chwili go zwęzić bądź poszerzyć. To specjalne wiązanie uniemożliwia zsuwanie się materiału podczas zabiegu, co gwarantuje ogromny komfort podczas użytkowania. Są to modele najczęściej wybierane przez mężczyzn. Natomiast typowo damskim fasonem jest czepek typu beret, który świetnie trzyma się na głowie i się nie zsuwa. Berety posiadają wszytą gumkę, która umożliwia szybkie założenie ich na głowę. W przeciwieństwie do furażerek wiązanych na troki, nie powodują problemów z zakładaniem u pań z długimi włosami.
- zaufany producent
Ostatnim i niezmiernie ważnym czynnikiem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję podczas zakupu czepka chirurgicznego, jest wybór zaufanego producenta, który zapewni nas o odpowiedniej jakości produktu. Takim znanym, cenionym i cieszącym się pozytywnymi opiniami producentem, a zarazem dystrybutorem odzieży medycznej w tym czepków chirurgicznych, jest firma Apolonia. Posiadają oni bogaty asortyment, który cechuje wysoka jakość wykonania oraz niezmierny komfort użytkowania.