Jak radzić sobie z bólem stóp i pleców po dyżurze? 4 porady

2023-04-20
Jak radzić sobie z bólem stóp i pleców po dyżurze? 4 porady

Dla wielu pracowników służby zdrowia długie dyżury są codziennością, co często prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest ból stóp oraz pleców. Obciążający zdrowie charakter pracy sprawia, że ciało zostaje obciążone i nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. To wszystko sprawia, że osoby pracujące w służbie zdrowia borykają się z powracającymi bólami stóp i pleców.

Ból pleców i stóp po dyżurze medycznym — przyczyny?

Od dawna wiadomo, że praca w służbie zdrowia jest bardzo wymagająca dla ciała, co może prowadzić w długim terminie do wielu problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest przewlekły ból pleców oraz stóp, który pojawia się po długim dyżurze. Wielu pracowników medycznych potrafi mieć około 10 dyżurów miesięcznie i to przez kilka miesięcy z rzędu. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn tych dolegliwości.

Pierwszą z nich jest długotrwałe siedzenie lub stanie. W zależności od specjalizacji, pracownicy medyczni mogą spędzać wiele godzin z rzędu w pozycji siedzącej lub na stojąco. Długotrwałe siedzenie może prowadzić do nienaturalnego napięcia mięśni, co może powodować obciążenia kręgosłupa i w efekcie ból pleców. Natomiast długotrwałe chodzenie może prowadzić do przeciążeń stóp oraz ich bólu. Niestety obie te dolegliwości często potęgują siebie wzajemnie.

Drugą przyczyną jest praca przy pacjencie, często wymagająca dźwigania, co może obciążać organizm i powodować nienaturalne napięcia mięśni. Dźwiganie w niewłaściwy sposób przez dłuższy czas z pewnością odbije się negatywnie na pozycji kręgosłupa, co następnie da o sobie znać w postaci bólu. Najczęściej występującego w lędźwiowym i piersiowym odcinku kręgosłupa.

Kolejną przyczyną jest brak odpowiedniej regeneracji pomiędzy kolejnymi dniami pracy i dyżurami. Niewłaściwa higiena snu szczególnie wpływa negatywnie na regenerację całego organizmu, który nie jest w stanie wypocząć. To z kolei powoduje jeszcze większe napięcia mięśniowe oraz zwiększoną ilość stanów zapalnych w ciele. W długim terminie może to nasilić bóle i sprawić, że sen będzie jeszcze mniej regenerujący. To niestety błędne koło, które jest często bagatelizowane przez osoby pracujące w służbie medycznej.

Czwartą najczęstszą przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, które nie jest dobrze dopasowane do stopy. W przypadku, gdy masz wadę stóp, jak np. płaskostopie, to brak odpowiednio wyprofilowanych wkładek ortopedycznych będzie niekorzystne dla Twojego zdrowia. Nieprawidłowe rozłożenie ciężaru na stopach prowadzi do przeciążeń mięśni oraz ścięgien, co może powodować bóle stawów.

Ostatnią popularną przyczyną jest brak aktywności fizycznej. Jej mała ilość może prowadzić do osłabienia mięśni i stawów, a w konsekwencji do bólu pleców oraz stóp po dyżurze. Słaba regeneracja i zaniedbanie regularnej aktywności fizycznej w celu wzmocnienia swojego ciała powodują, że ból może pojawić się znacznie szybciej.

1. Zainwestuj w wygodne buty medyczne

Niewygodne buty medyczne mogą powodować ból stóp i w konsekwencji również pleców. Odpowiednio dobrane buty medyczne powinny zapewnić odpowiednią amortyzację i stabilizację dla stopy oraz powinny być dobrze dopasowane do jej kształtu.

W sklepach medycznych dostępnych jest wiele rodzajów butów, które są dedykowane do różnego trybu pracy. Podczas wyboru zwróć uwagę na to, by but miał miękką podeszwę oraz przewiewną cholewkę, która pozwoli skórze oddychać. Warto również zainteresować się butami, które posiadają antypoślizgową podeszwę, co jest niezwykle przydatne w przypadku pracy w szpitalu lub klinice.

Inwestycja w wygodne buty medyczne lub profilowane wkładki ortopedyczne może znacznie poprawić komfort pracy i zmniejszyć ból. W niektórych przypadkach już taka zmiana pozwala na całkowite go wyeliminowanie. Pamiętaj, że Twoje stopy są jednym z najważniejszych części ciała, które wpływają na napięcie mięśni. Ich dobra kondycja wpływa na całe ciało, co ma powiązanie również z twoim samopoczuciem.

2. Rób odprężające kąpiele stóp

Jeśli borykasz się z bólem stóp po dyżurze, to odprężająca kąpiel stóp, rozluźniająca przemęczone mięśnie będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Aby zrobić odpowiednią kąpiel, należy napełnić miskę ciepłą wodę, dodać kilka kropli olejku eterycznego lub soli morskiej, a następnie zanurzyć stopy na kilkanaście minut. Oprócz tego możesz użyć pumeksu lub pilnika do stóp. Dodatkowo możesz po kąpieli nałożyć krem lub maść nawilżającą – pomoże to w zabieganiu ewentualnej suchości i pękaniu skóry na stopach.

3. Regularnie korzystaj z fizjoterapii i masaży

Korzystanie z usług fizjoterapeuty i masażysty to również świetny sposób na złagodzenie bólu i zmęczenia. Nawet tylko jedna sesja może pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni, poprawieniu postawy ciała i zwiększeniu elastyczności stawów. Masaże również mogą zwiększyć ukrwienie, co w efekcie zmniejszy napięcie mięśniowe. Dodatkowym plusem tej metody jest korzystny wpływ na samopoczucie poprzez zasłużony relaks. Co więcej — fizjoterapeuta i masażysta może zalecić wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających. Przez ich regularne wykonywanie znacząco zmniejszysz dolegliwości bólowe i zadbasz o swoje ciało.

4. Naucz się technik relaksacyjnych i postaw na odciążający kręgosłup sport

Techniki relaksacyjne takie jak medytacja, joga czy trening oddechowy mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie poprzez zmniejszenie ilości stresu. Mniejsza ilość kortyzolu pozwoli na rozluźnienie mięśni i lepszą regenerację w ciągu dnia oraz podczas snu.

Dodatkowo warto postawić na aktywność fizyczną, która nie obciąża kręgosłupa. Idealnymi przykładami będą długie spacery, pływanie oraz nordic walking. Warto również regularnie wykonywać sesję rozciągające.

Podsumowując, ból pleców oraz stóp po dyżurze w przypadku osób pracujących w służbie zdrowia jest popularnym problemem. Niestety, ale charakter wykonywanego zawodu sprawia, że organizm jest narażony na regularny wysiłek ponad jego siły i możliwości odpowiedniej regeneracji. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by uporać się z tym z bólem lub przynajmniej zmniejszyć jego intensywność. Zadbaj o siebie i uwolnij się od uciążliwego bólu. To możliwe pod warunkiem, że zastosujesz podane w tym artykule wskazówki.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 961 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-03
Obuwie niezwykle wygodne. Sprawna realizacja zakupu. Polecam
2024-09-30
super
pixelpixel