Higieniczne vs chirurgiczne mycie rąk

2023-03-16
Higieniczne vs chirurgiczne mycie rąk

Chociaż na naszym blogu często możesz przeczytać wskazówki dotyczące wyboru odzieży medycznej, nie pozostajemy obojętni na wszystkie kwestie, które mogą być związane z Twoim bezpieczeństwem. Właśnie z uwagi na nie postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące tego, czym jest higieniczne i chirurgiczne mycie rąk.

Co to jest higieniczne mycie rąk?

Jeśli chodzi o mycie rąk, wyróżnić można trzy metody: rutynową, higieniczną oraz chirurgiczną. Każda z nich zapewnia inny stopień mechanicznego usuwania drobnoustrojów z powierzchni skóry, a co za tym idzie – inny poziom bezpieczeństwa. O myciu rąk rutynowym mówimy wtedy, gdy np. myjemy je razem z twarzą podczas wieczornej toalety. Mycie rąk metodą higieniczną wymaga większego zaangażowania i przestrzegania konkretnych etapów procedury.

Jak przebiega procedura higienicznego mycia rąk?

 • W pierwszym, tak zwanym brudnym etapie higienicznego mycia rąk, dłonie myjemy pod bieżącą, letnią wodą, używają do tego mydła w płynie.
 • Najpierw pocieramy wewnętrznymi częściami dłonie o siebie, a następnie myjemy je na zewnątrz, pocierając otwartą dłonią grzbiet drugiej ręki. Czynność należy powtórzyć zarówno u jednej, jak i u drugiej dłoni.
 • Następnie zginamy palce i pocieramy o siebie dłońmi w powstałych zagłębieniach.
 • W kolejnym kroku bierzemy jedną dłonią kciuk i wykonujemy wokół niego koliste ruchy, a następnie powtarzamy tę czynność u drugiej ręki.
 • Myjemy dłonie między palcami, pocierając powierzchnią palców jednej dłoni o palce drugiej.
 • Ręce spłukujemy pod bieżącą wodą przez 15 sekund i suszymy je jednorazowym ręcznikiem lub z użyciem suszarki elektrycznej.
 • W drugim etapie (tak zwanym czystym), dezynfekujemy dłonie preparatem antyseptycznym z zawartością alkoholu. Wcieramy go w całą powierzchnię dłoni i nadgarstków, a także w przestrzenie między palcami – aż dłonie całkowicie wyschną.

Kiedy należy stosować higieniczne mycie rąk?

Higieniczne mycie rąk stosowane jest w placówkach medycznych czy szpitalach – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wyeliminowanie ryzyka przenoszenia bakterii czy wirusów. Pielęgniarki czy lekarze po zakończeniu wszelkich czynności powinni stosować takie dokładne, higieniczne mycie rąk.

Czy wiesz, że:
Mycie rąk gorącą wodą nie jest bardziej skuteczne od mycia dłoni w wodzie letniej, a może przyczynić się do powstawania poparzeń i podrażnień. Ważne, żeby obligatoryjnie stosować mydło do mycia rąk, a po ich wysuszeniu – preparatu dezynfekującego zawierającego przynajmniej 60% alkoholu.

Co to jest chirurgiczne mycie rąk?

Chirurgiczne mycie rąk jest zdecydowanie bardziej dokładne niż higieniczne. Jak przebiega?

 • Wstępnie myjemy ręce i przedramiona mydłem o działaniu antyseptycznym, następnie opłukujemy ręce i za pomocą wyjałowionej szczotki szorujemy paznokcie i przestrzenie okołopaznokciowe.
 • Płuczemy ręce i osuszamy je ręcznikiem jednorazowym.
 • W kolejnym kroku dezynfekujemy ręce i przedramiona (aż do zgięcia łokcia), nacierając je przez około minutę płynem antyseptycznym.
 • Nie wycieramy rąk i nie dotykamy żadnych powierzchni w celu zminimalizowania ryzyka przedostania się na nie drobnoustrojów.

Kiedy należy stosować chirurgiczne mycie rąk?

Chirurgiczne mycie rąk jest obligatoryjne przed wejściem na salę operacyjną czy zabiegową – zawsze, gdy lekarz będzie pracował w środowisku antyseptycznym, bezpośrednio z tkankami pacjenta. Co ważne, chirurgiczne mycie rąk zaleca się także po kontakcie z zakażonym (również potencjalnie) pacjentem.

Prawidłowe mycie rąk to pierwszy krok do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim pacjentom. Nie ryzykuj i zawsze traktuj tę czynność jako bardzo ważną. Skóra dłoni, umyta jedną z opisanych przez nas metod (w zależności od potrzeby), na pewno nie będzie siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Przy okazji zachęcamy też do sprawdzenia naszej oferty odzieży medycznej, która zabezpieczy Cię na innych płaszczyznach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Super
2024-06-10
Szybka wysyłka, produkt dobry jakościowo.
pixelpixelpixelpixelpixelpixel