Fartuchy wielokrotnego użytku są lepsze dla środowiska niż fartuchy jednorazowe. Potwierdzają to badania

2023-02-22
Fartuchy wielokrotnego użytku są lepsze dla środowiska niż fartuchy jednorazowe. Potwierdzają to badania

Wybierając fartuch medyczny, warto zwracać uwagę nie tylko na ich funkcjonalność i jakość, ale też na to, jak ich produkcja i użytkowanie wpływa na planetę. Co jest lepsze dla środowiska naturalnego: fartuchy medyczne jednorazowe czy wielokrotnego użytku? W tym poradniku podpowiemy Ci, dlaczego druga z tych dwóch opcji jest zdecydowanie lepszym pomysłem.

Fartuchy jednorazowe czy wielokrotnego użytku? Sprawdź, co jest bardziej ekologiczne

Stając przed wyborem fartucha medycznego, możesz zachodzić w głowę, czy lepszy będzie strój jednorazowy, czy wielokrotnego użytku. Ta pierwsza wersja to fartuch, który wkłada się raz (na przykład podczas zabiegu), a następnie utylizuje. Jest to rozwiązanie stosunkowo wygodne, tanie i higieniczne, jednak ma też poważną wadę: nie jest ekologiczne, co udowadnia wiele wykonanych w ostatnim czasie badań.

Association of Protective Clothing Manufacturers wykazało, że fartuchy medyczne jednorazowe wymagają więcej energii i wody do produkcji niż fartuchy wielokrotnego użytku. Do podobnego wniosku doszli badacze, którzy opublikowali w czasopiśmie "Environmental Science & Technology" ciekawe wnioski: ich eksperymenty wykazały, że fartuchy wielokrotnego użytku generują mniej odpadów i emisji gazów cieplarnianych niż fartuchy jednorazowe. W czasopiśmie "Environmental Science & Technology Letters" z kolei opublikowano wyniki badań, które udowodniły, że fartuchy jednorazowe są bardziej szkodliwe dla środowiska niż fartuchy wielokrotnego użytku pod względem emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii i wody oraz ilości odpadów.

Wielu ekspertów wskazuje, że walka z pandemią koronawirusa w ciągu ostatnich kilku lat przyczyniła się do wzrostu zapotrzebowania na środki ochrony osobistej w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. To oznacza jedno: znaczący wzrost produkcji jednorazowych fartuchów czy maseczek oraz wzrost ilości generowanych każdego dnia odpadów. Według szacunków opublikowanych na portalu PubMed, może ich być nawet 1,6 miliona rocznie! Użycie porządnych fartuchów wielokrotnego użytku może być w tym kontekście przejawem dbania nie tylko o swoich pacjentów, ale też o przyszłość planety.

Już w 2013 roku naukowcy opublikowali na łamach “Forum zakażeń” pracę, w której podkreślili wyraźnie: “Podstawową wadą stosowania ubrań jednorazowego użytku jest gromadzenie większej ilości odpadów i koszty związane z ich utylizacją”. Odzież medyczna w służbie środowisku? Warto pamiętać również o tym istotnym długofalowo aspekcie.

Jakie fartuchy wybrać? Podpowiadamy, jak dokonać najlepszego zakupu

Fartuchy wielokrotnego użytku mają swoje zalety – jak już wiesz, są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, stanowią inwestycję na długi czas, a odpowiednio pielęgnowane i prane w wysokiej temperaturze, zapewniają bezpieczeństwo i higienę w najwyższym stopniu. Żeby być pewnym tych właściwości, należy wybierać fartuchy najwyższej możliwej jakości, spełniające wszelkie prawne kryteria.

Dobra odzież lekarska szyta jest z wysokogatunkowych materiałów – oddychających, wytrzymałych, odpornych na rozdarcia i wysokie temperatury podczas prania. Odpowiedni krój pozwoli zachować swobodę ruchów podczas wykonywania różnych czynności. Uwagę warto zwrócić na praktyczne rozwiązania – takie, jak chociażby duże, pojemne kieszenie, wygodne w użytkowaniu zapięcie (na przykład na zatrzaski).

To ważne:
Jak podkreślają naukowcy, podczas zabiegu pył pochodzący z wielokrotnie używanych fartuchów bawełnianych może przedostawać się w obszar pola operacyjnego i przyczyniać się do zanieczyszczenia ran pacjenta. Trzeba mieć na uwadze, że fartuchy wielokrotnego użytku należy w odpowiednim momencie wymienić na nowe.

Gdzie kupić dobrej jakości fartuch medyczny?

Za dobrej jakości fartuchami wielorazowego użytku, które przydadzą się w codziennej pracy lekarza, można rozejrzeć się w profesjonalnych sklepach i u renomowanych producentów. Polecamy zapoznać się z ofertą naszego sklepu, oferującego odzież lekarską produkowaną w Polsce. Oferujemy nie tylko nowoczesne fasony i materiały, które sprawdzą się środowisku medycznym, ale też możliwość spersonalizowania fartucha, na przykład poprzez naniesienie na kieszeń haftu. Naszą dumą jest szeroki wybór modeli męskich i damskich, spośród których na pewno znajdziesz idealny wariant dla siebie lub dla swojego personelu. Wolisz wersję z krótkim, czy z długim rękawem? Model z materiału bawełnianego z dodatkiem poliestru czy bardziej dopasowany, z tkaniny stretchowej z domieszką spandexu? U nas dostępne są te i wiele innych możliwości.

Okazuje się, że wybór fartucha medycznego wielorazowego użytku jest z wielu względów lepszym pomysłem niż inwestowanie w jednorazową odzież. Mając na uwadze kwestie ekologii, jakości i bezpieczeństwa, wybierz fartuch z oferty naszego sklepu z modelami polskiej produkcji.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Ok
2024-06-10
Szybka wysyłka, produkt dobry jakościowo.
pixelpixelpixelpixelpixelpixel