8 aplikacji medycznych, które powinien znać każdy lekarz

2023-07-12
8 aplikacji medycznych, które powinien znać każdy lekarz

Nawet, jeśli należysz do osób o tradycyjnym podejściu do pracy i życia, powinieneś spróbować przestawić się na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania. Niektóre, jak praktyczne i zdobywające coraz większą popularność aplikacje medyczne, mogą Ci ułatwić pracę i kontakt z pacjentami. Jakie warto znać? Oto 8 takich, które mają największy potencjał.

Aplikacje medyczne – do czego służą i jakie są ich zalety?

W ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo aplikacji na smartfon czy tablet, które pozwalają monitorować stan zdrowia, aktywność fizyczną, ilość spożytych kalorii czy snu, a także zapisywać codzienne pomiary i wyciągać z nich wnioski w dłuższej perspektywie. To rozwiązania nieocenione dla pacjentów – wygodne, funkcjonalne, łatwe w obsłudze i często darmowe. Warto jednak wiedzieć, że wśród aplikacji znaleźć można też programy dedykowane pracownikom branży medycznej: lekarzom, pielęgniarkom czy ratownikom.

Jakie są ich zalety? Aplikacje mobilne dla lekarzy są przydatne w codziennej pracy i ułatwiają jej organizację. Pozwalają w prosty sposób odnaleźć oznaczenie jednostki chorobowej w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, określić wysokość refundacji, ustalić dawkowanie czy poinformować pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych różnych leków. Dodatkowo, medyczne “apki” dają też wgląd do Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (czyli eWUŚ) i na bieżąco weryfikować swoją wiedzę (dzięki dostępowi do aktualizowanych na bieżąco informacji i podręczników medycznych). Nie da się też ukryć, że aplikacje są niezastąpione również w kontekście umawiania wizyt czy bezpośredniego kontaktu z pacjentami – często bez konieczności posiadania regularnej recepcji. Za pośrednictwem niektórych możesz zamówić też odzież czy czepki chirurgiczne i inne akcesoria.

Zanim jednak zdecydujesz się na pobranie aplikacji na swój system operacyjny iOs czy Android, warto rozeznać się wśród rozmaitych rozwiązań i wybrać to, które najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Jakie aplikacje będą dobrym wsparciem w codziennej pracy lekarza? Oto 8 wybranych.

Czy wiesz, że:
Jak podaje serwis Puls Medycyny, w październiku 2019 roku ukazała się III edycja raportu „Aplikacje zdrowotne”, przygotowana przez Otwarty System Ochrony Zdrowia (OSOZ). Według niej aż 77% polskich lekarzy korzysta z technologii zdrowia cyfrowego lub mobilnych aplikacji zdrowotnych.

1. ZnanyLekarz

ZnanyLekarz to coraz popularniejsze w Polsce oprogramowanie dla lekarzy i placówek medycznych, służące do rejestracji i zarządzania wizytami pacjentów. Zapewnia efektywniejszą organizację pracy, pozwala na bezpośredni kontakt z pacjentem w razie konieczności zmiany terminu wizyty oraz umożliwia przekazanie wiedzy na temat adresów, cennika, obostrzeń panujących w placówce itd.

2. Medfile

Przydatne oprogramowanie, które służy do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Dzięki niemu można bez trudu przygotować kalendarz wizyt, uzupełnić karty pacjenta, zweryfikować eWUŚ, wystawić e-Receptę, e-Skierowanie oraz e-Zwolnienie.

3. haloDoctor

Aplikacja haloDoctor to dodatek do oprogramowania Medfile, z której można jednak korzystać samodzielnie. Do czego służy? Przede wszystkim pozwala stworzyć e-Wizytówkę, która rozpromuje Twój gabinet w internecie i umożliwi kontakt z nim dziesiątkom tysięcy pacjentów (twórcy informują na swojej stronie internetowej, że dzienna liczba odwiedzić na stronie haloDoctor.pl wynosi aż 50 tysięcy).

4. eMPendium

Aplikacja dla specjalistów, a także studentów medycyny. Daje bezpłatny dostęp do takich informacji, jak baza leków i substancji czynnych, sposób dawkowania, wskazania do stosowania i skutków ubocznych, interakcje z innymi lekami czy wysokości refundacji w poszczególnych jednostkach chorobowych.

5. Aptekarz Receptury

Aplikacja medyczna dla lekarzy i farmaceutów, w której znaleźć można receptury na najczęściej przepisywane pacjentom leki robione. Składy środków farmaceutycznych, sposób wykonania czy wskazania do leczenia – to wszystko można mieć dzięki niej pod ręką. Dodatkowym plusem jest kalkulator, który ułatwia obliczenie proporcji składników niezbędnych do wykonania danego leku.

6. MedTube

Bardzo przydatna aplikacja dla lekarzy, w której znaleźć można kilka tysięcy profesjonalnych filmów z zabiegami medycznymi, zarejestrowanymi w placówkach na całym świecie. Warto zwrócić uwagę również na cenne komentarze specjalistów, wykłady z prestiżowych uczelni oraz na możliwość kontaktu z ekspertami. Przy okazji warto też podpatrzeć, jaka odzież lekarska, czy jakie procedury są stosowane na całym globie.

7. BoneBox – Dental Pro

Oprogramowanie służy do diagnostyki stomatologicznej 3D oraz komunikacji z pacjentem. Zawiera anatomiczne modele normatywne wtórnego uzębienia osoby dorosłej. Aplikacja nie tylko wspiera lekarzy w ich codziennej pracy, ale też pomaga wytłumaczyć pacjentom niuanse zabiegów czy powody różnych schorzeń zębów.

8. Egzamin LEK

Aplikacja na telefon i tablet, która pomaga przygotować się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Aplikacja zawiera zbiór pytań, a także oferuje dostęp do licznych materiałów edukacyjnych.

Zanim zadecydujesz o tym, z jakiej aplikacji warto korzystać, a z jakiej nie – przetestuj je i sprawdź, jakie dają Ci możliwości. Możesz wybrać je w zależności od dziedziny medycyny, którą się zajmujesz, swoich przyzwyczajeń czy sposobu organizacji pracy. Sprawdź te, które wymieniliśmy w tym wpisie lub poszukaj innych – w dzisiejszych czasach tego typu rozwiązań będzie z każdym dniem coraz więcej. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, sprawdź też 10 kont w social media, które powinni obserwować lekarze.

Polecane

Dopasowana bluza medyczna damska szara BL 62 scrubs Elegant Stretch, Elegant Stretch

Dopasowana bluza medyczna damska szara BL 62 scrubs Elegant Stretch, Elegant Stretch

171,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 190,00 zł/1szt.Cena regularna 190,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Ok
2024-06-11
Zakupy w sklepie Apolonia uważam za bardzo udane pomimo tego, iż obuwie wymieniałam ze względu na zbyt duży rozmiar. Pani przyjmująca mój zwrot niesamowicie miła i kompetentna. Jedną gwiazdkę w swojej ocenie odejmuję tylko za źle dopracowaną tabele rozmiarów obuwia. Cała reszta obsługi zasługuje na piątkę:)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel