Z jakich tkanin specjalistycznych szyta jest odzież medyczna?

Blog Brak komentarzy

Większość z nas kupując strój medyczny, zwraca głównie uwagę na to czy dany model jest odpowiedniego rozmiaru i czy świetnie się w nim prezentujemy. Nieliczni chyba sprawdzają, z jakiej tkaniny został on wykonany. A przecież w głównej mierze to od materiału zależy, czy dany fartuch będzie wygodny, trwały, przewiewny oraz łatwy do prania oraz pielęgnowania. Czy wiemy, z jakich specjalistycznych tkanin produkowana jest odzież medyczna? Jakie posiadają zalety i wady?

Najczęściej używane włókna w produkcji tkanin medycznych

Jak wiemy stroje medyczne są podstawowym wyposażeniem osób pracujących nie tylko w służbie zdrowia, laboratoriach i aptekach, ale także i salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetach odnowy biologicznej i SPA. Ubrania te powinny być wysokiej jakości, funkcjonalne, przewiewne oraz wygodne i wytrzymałe. To wszystko uzależnione jest głównie od zastosowanego materiału. To on warunkuje czy dany fartuch dobrze się układa, nie gniecie się, jest odporny na plamy i łatwy w pielęgnacji. Odzież medyczna produkowana jest zarówno z włókien naturalnych jak również i tych sztucznych. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Bawełna – To bardzo dobrze znany i używany od wieków naturalny materiał, który posiada wiele zalet. Tkanina z niej wytworzona jest bardzo chłonna i miękka, nieelektryzująca się. Bardzo odporna na rozciąganie oraz wysokie temperatury podczas prasowania czy prania. Dopasowuje się do ciała oraz umożliwia swobodny przepływ powietrza. Grubsza tkanina zakładana zimą zatrzymuje ciepło i grzeje, natomiast cienka, ubierana latem wspomaga schładzanie ciała. Świetnie nadaje się dla alergików, gdyż bardzo rzadko powoduje uczulenia. Słabą stroną bawełny jest to, że ubrania z niej wyprodukowane długo schną, dość mocno się mną, łatwo się brudzą. Powinno się je prać w temperaturze 40 lub 60°C.
  1. Spandex – Inaczej zwany elastan bądź lycra. Jest to lekkie, elastyczne włókno syntetyczne, bardzo trwałe oraz wytrzymałe na rozerwanie. Materiał, z niego wykonany jest odporny na kurczenie, rozciąganie oraz ścieranie. Jednak ma szorstką strukturę. Elastan należy prać w letniej wodzie a płukać w zimnej. Ubrania należy suszyć w średnich temperaturach, natomiast prasować na lewej stronie w minimalnych.
  1. Poliester – Włókno syntetyczne, które posiada właściwości bardzo podobne do bawełny, jednak pod względem estetycznym przypomina jedwab, cienką wełnę bądź szyfon. Tkanina poliestrowa jest bardzo wytrzymała, lekka i sprężysta. Poliester mniej się gniecie, szybko schnie, łatwo się go pielęgnuje. Jest odporny na działanie promieni słonecznych – nie blaknie. Nie powoduje uczuleń oraz jest odporny na pleśnie, grzyby i mole. Można go nabyć w przystępnej cenie. Ale jak każdy materiał posiada on także swoje wady. Posiada on mniejszą przewiewność, elektryzuje się, a jego struktura jest szorstka.  Należy ją prać w temperaturze do 60°C.
  1. Wiskoza – Przędza ta jest sztuczna, pozyskiwana z naturalnego surowca, jakim jest celuloza drzewa. Przypomina ona jedwab. Charakteryzuje się niezwykłą miękkością, chłonnością oraz odpornością na ścieranie. Tkaniny z niej wytworzone nie elektryzują się, są bardzo delikatne, jedwabiste i przewiewne. Dostępne są w kilku rodzajach o różnej wadze i jakości. Niestety tkanina medyczna zawierająca te włókna, bardzo łatwo się mnie i marszczy, może się skurczyć w trakcie prania oraz zbytnio rozciągnąć, gdy jest mokra. Należy je prać w chłodnej wodzie oraz prasować w bez parowania w niskich temperaturach.

Tkaniny i kolory Apolonia

Popularne tkaniny na odzież medyczną

Większość dostępnych na rynku strojów medycznych produkowana jest z mieszanek dwóch lub kilku rodzajów włókien. Najbardziej typową mieszaniną jest połączenie bawełny i poliestru. Zawartość poszczególnych składników może być różna, jednak najbardziej powszechna jest elanobawełna zawierająca po 50% obu przędzy. Takie połączenie sprawia, że odzież medyczna jest niedroga oraz bardzo łatwo się ją pielęgnuje.

Kolejną spotykaną kombinacją tkanin na fartuchy medyczne jest połączenie bawełny ze spandexem.  W tym zestawieniu elastan jest świetnym uzupełnieniem bawełny. Sprawia, że materiał jest bardzo wygodny, a uniformy z niego uszyte nosi się bardzo komfortowo.

Na rynku można również spotkać stroje medyczne stworzone z materiału zawierającego, np. bawełnę, sztuczny jedwab oraz elastan. Takie połączenie sprawia, iż uniformy są elastyczne, trwałe oraz niezwykle miękkie.

Dowiedź się więcej na temat tkanin specjalistycznych wykorzystywanych przez producenta strojów medycznych Apolonia

Tkaniny i kolory

Apolonia – producent odzieży medycznej

Apolonia to firma, która od dwudziestu pięciu lat zajmuje się produkcją strojów medycznych. Dba o to, by oferowany asortyment był wygodny, trwały, precyzyjnie wykonany z wysokiej jakości tkanin. W sprzedaży posiada bogate wzornictwo modnych, eleganckich i starannie wykończonych żakietów, fartuchów czy medycznych sukienek. Na stronie internetowej producent ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych modeli strojów, a także dokładne opisy tkanin i temperatury prania tkanin, z których są wykonane.

Sprawdź, jakie tkaniny specjalistyczne wykorzystuje Apolonia: https://www.apolonia.com.pl/tkaniny-i-kolory/