Biały fartuch do apteki elementem profesjonalnego wyglądu farmaceuty

Blog Brak komentarzy

Zawód farmaceuty to niezmiernie trudna i odpowiedzialna praca. Wymaga ona od danej osoby ogromnej wiedzy z zakresu chemii oraz biologii, bardzo wysokiego stopnia zorganizowania, dokładności oraz świetnej pamięci, które świadczą o profesjonalizmie. Poza tym ogromnie ważna jest komunikatywność, wyrozumiałość, empatia, uśmiech na twarzy oraz to jak wyglądamy. Jak wiemy, większość z nas w trakcie początkowych kilkunastu sekund kontaktu z obcą osobą wyrabia sobie pierwszą opinię o niej. Jak pokazują badania, wówczas szczególne znaczenie ma właśnie wygląd. Tak samo jest w trakcie pierwszego kontaktu farmaceuty z pacjentem. Chory zwraca szczególną uwagę na mowę ciała, ton głosu czy ubiór, podejmując decyzję czy dany farmaceuta jest godny jego zaufania oraz czy właściwie zadba o jego potrzeby. Co zatem wpływa na profesjonalny wygląd farmaceuty?

Wizerunek osoby – czym jest i co ma na niego wpływ

Wizerunek osoby to sposób postrzegania, wyobrażania sobie danej osoby przez innych ludzi. Na niego składa się kilka podstawowych elementów. Są nimi przede wszystkim: wiedza, umiejętność oraz wygląd zewnętrzny, sposób wypowiadania się, mowa ciała, zachowania i postawa. Każdy z tych elementów jest nieodzowną częścią człowieka, dzięki którym każdy z nas jest inaczej postrzegany przez środowisko. Jednak istnieją pewne autorytety, które są aprobowane oraz poszukiwane w naszej kulturze i społeczności. Jednym takim najbardziej pożądanym wzorcem jest człowiek profesjonalny, godny zaufania, który chętnie pomaga innym. Właśnie takich farmaceutów oczekują pacjenci, gdyż bardzo często zdrowie swoje oraz najbliższych muszą oddać w ręce obcej osoby. Dlatego profesjonalny wygląd aptekarzy jest niezmiernie ważny, gdyż ułatwia on zdobycie zaufania pacjentów.

Biały fartuch do apteki elementem profesjonalnego wyglądu farmaceuty

Biały fartuch do apteki elementem profesjonalnego wyglądu farmaceuty

Na co należy zwrócić uwagę, by zawsze profesjonalnie wyglądać za I stołem

Jak wiemy, nasz wygląd ma ogromne znaczenie. Aby na co dzień profesjonalnie wyglądać należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Do nich należą:

  1. Schludny i zapięty fartuch apteczny

Każdemu z nas biały fartuch ochronny kojarzy się z placówką medyczną i personelem, który tam pracuje. Jest on symbolem zawodów medycznych, higieny i profesjonalizmu. Wzbudza on wśród pacjentów szacunek, uznanie oraz zaufanie. Aby fartuch apteczny spełniał te funkcje powinien być zawsze schludny, czysty i wyprasowany. Należy pamiętać by był zawsze pozapinany. Wybierając dla siebie fartuch do apteki, warto zakupić go u znanego producenta odzieży medycznej, jak np. Apolonia. Mamy wówczas gwarancję, że będzie ona spełniać wszystkie normy prawne i swoje zadania, o których można przeczytać w artykule „Jaką rolę pełnią stroje medyczne” – https://www.apolonia.com.pl/jaka-role-pelnia-stroje-medyczne/. Na rynku jest wiele modeli damskich i męskich fartuchów aptecznych, które posiadają krótki bądź długi rękaw, zapięcie na napy lub zamek. Krój i fason można dobrać według swojego uznania, podkreślając swój charakter. Pamiętajmy tylko by prawidłowo zmierzyć dany kitel, by rozmiar oraz jego długość dostosowana była do sylwetki.

  1. Strój znajdujący się pod fartuchem do apteki

Pomimo zapiętego fartuszka aptecznego, pacjent widzi również spodnią część garderoby. Dlatego ważne jest, by zadbać również o strój znajdujący się pod uniformem. Idealnym wyborem są lekkie, nierzucające się w oczy eleganckie koszule w pastelowych kolorach, które będą współgrać z całością. W przypadku panów mile widziany jest także krawat. Do tego można ubrać eleganckie spodnie w kant. Panie mogą założyć spódnicę, której długość powinna delikatnie sięgać poza kolano.

  1. Delikatny makijaż

Panie muszą pamiętać, by makijaż nie był zbyt mocny i krzykliwy. Delikatne podkreślenie ust czy oczu w zupełności wystarczy. Natomiast włosy powinny być gładko zaczesane. Proste i naturalne uczesania nadają profesjonalnego wyglądu. W przypadku panów mile widziana jest krótko ścięta fryzura. Należy unikać zbytniej puszystości oraz nadmiernego polakierowania bądź żelowania fryzur.

  1. Nieliczne, skromne dodatki

Ciekawym i bardzo dobrym urozmaiceniem swojego wyglądu w pracy są delikatne dodatki. Nie należy przesadzać z ich ilością i wielkością, gdyż mogą one przeszkadzać w pracy, a przede wszystkim rozpraszać pacjenta.

  1. Zadbane dłonie

Każdy farmaceuta powinien dbać o swoje dłonie, gdyż podczas odbierania recepty bądź podawania leków, pacjent bardzo często zwraca uwagę na nie. Dlatego paznokcie powinny być czyste, odpowiednio krótko obcięte, a skórki natłuszczone. Panie, które wykonują manikiur powinny wybierać stonowane barwy lakierów.

  1. Uśmiech na twarzy

Uśmiech na twarzy to najważniejszy element, który stanowi przywitanie. Wskazuje on, że dana osoba jest pozytywnie nastawiona, ciepła i miła, dlatego pacjent wchodząc do apteki najczęściej poszukuje farmaceuty, który jest pogodny i uśmiechnięty.

  1. Mowa ciała

Jest to bogaty zbiór informacji o danej osobie i niezmiernie ważny element wyglądu dla każdego pacjenta, gdyż z gestów, ruchów ciała, postawy czy mimiki można wyczytać emocje oraz nastawienie farmaceuty.